Fachowa opieka nad osobą starszą

Starość dla nikogo nie jest przyjemna, bo wiąże się z chorobami, odrzuceniem, lub nawet samotnością. Osoby na emeryturze często są już w takim stanie zdrowotnym, że wymagają stałej opieki medycznej, a już na pewno nie powinny zostać same w domu. W Polsce starszymi osobami głównie opiekuje się rodzina, ponieważ ciężko dostać miejsce w państwowym ośrodku dla osób starszych. Niewiele osób stać na zapewnienie profesjonalnej, stałej opieki. 

Na czym polega praca opiekuna osoby starszej? 

fachowa opiekunka osoby starszejW Niemczech sytuacja wygląda diametralnie inaczej, ponieważ tam większość ludzi stać na wykupienie płatnej opieki całodobowej nad starszą osobą. Rodzina często nie jest się w stanie zająć schorowaną matką, czy ojcem, dlatego szukają profesjonalnej opiekunki, która się nim zajmie w dzień i w nocy. Dla Polaków taka posada jest bardzo dobrze płatna, dlatego też cieszy się dużym zainteresowaniem, szczególnie wśród kobiet w wieku od czterdziestu pięciu do nawet sześćdziesięciu lat. Fachowa opiekunka osoby starszej w Niemczech musi być gotowa na rozłąkę ze swoją rodziną, ponieważ praca wiąże się z wyjazdem na kilka tygodni, lub miesięcy. Opiekunka najczęściej mieszka razem z podopiecznym, ponieważ musi się nim zajmować przez dwadzieścia cztery godziny na dobę. W kwestii obowiązków, są one zawsze ustalane przed podpisaniem umowy i przez wyjazdem z kraju. Przede wszystkim opiekunka musi podawać takiej osobie leki, jedzenie i w zależności od stanu fizycznego myć, ubierać, czy wychodzić na spacery. W zakres obowiązków może też wchodzić prowadzenie gospodarstwa domowego, czyli pranie, sprzątanie i gotowanie. Współpraca ze starszą osobą bywa uciążliwa, ponieważ starsi ludzie często są dość uparci. Z tego powodu opiekunka musi się wykazywać dużą cierpliwością, empatią i chęcią zrozumienia drugiego człowieka. Ważną kwestią w pracy opiekunki zagranicą, jest znajomość języka, choć nie zawsze jest to wymóg konieczny. Jeżeli opiekunka potrafi język obcy w stopniu komunikatywnym, to na pewno może liczyć na wyższe wynagrodzenie. 

W Polsce opiekunki zarabiają nieporównywalnie mniej niż zagranicą, ale wiąże się to też z walutą w jakiej zarabiamy. Również najważniejszą kwestią jest konieczność wyjazdu na dłuższy czas. Nie każdy jest na to gotowy, ponieważ opiekując się starszą osobą przez dwadzieścia cztery godziny na dobę, jesteśmy zdani tylko na siebie. Ilość obowiązków w głównej mierze zależy do stanu zdrowotnego podopiecznego i jego wieku. Sama opieka nie jest łatwa, ponieważ często za taką osobę trzeba wykonać wiele podstawowych czynności.