Elewacja domu z płyt

Coraz popularniejsza w Polsce stają się elewacja domu wykonana z płytek lub płyt elewacyjnych. Metoda ta coraz częściej wypiera tradycyjne tynki, naturalne drewno czy kamień. Wielu projektantów wybiera je ze względu na ich olbrzymie możliwości tworzenia oryginalnych kompozycji. Jeśli chodzi o płyty włókno-cementowe, cechują się niedużą wagą, która nie tylko ułatwia, ale i skraca czas montażu elewacji.

Czy warto wykonać elewację z takich płyt?

instrukcja montażu płyt włókno cementowychDekoracyjne płytki stosowane jako okładziny na elewacje to między innymi płytki klinkierowe, betonowe, kamienne czy wspomniane już płyty włókno-cementowe. Każdy materiał zapewnia innego rodzaju korzyści, które można dopasować do potrzeb konkretnego budynku. Na elewację domu doskonale nadają się płyty włókno-cementowe. Z pewnością posiadają wiele walet, które sprawiają, że są świetnym zamiennikiem tynku, drewna oraz kamienia. Dostępne są przy tym w szerokiej gamie wzorów i kolorów, dając niemal nieograniczone możliwości stylizacji elewacji budynku. Zatem warto rozważyć zastosowanie płyt elewacyjnych w charakterze okładziny ścian zewnętrznych domu mieszkalnego. Po pierwsze, instrukcja montażu płyt włókno cementowych jest niesamowicie prosta. Poza tym niska waga płyt sprawia, że można je o wiele łatwiej i szybciej zamontować, a to pozwala zaoszczędzić nie tylko czas, ale i pieniądze. Po drugie, wymagają zdecydowanie mniej pielęgnacji niż drewno, a mogą doskonale imitować jego wygląd. Prezentuję się także zdecydowanie bardziej efektownie niż popularny tynk, a niektóre z nich umożliwiają idealne pokrycie nawet zaokrąglonych powierzchni. Warto wspomnieć, iż są produkowane ze składników neutralnych dla środowiska naturalnego, a łatwość obróbki zapewnia szerokie możliwości dopasowania płytek do wymagań projektu i wizji wyglądu elewacji. Płyty włókno-cementowe są wprawdzie rozwiązaniem droższym od swoich konkurentów. Należy jednak mieć na uwadze, że jest to materiał, który nie wymaga konserwacji, a tym samym pozwala zaoszczędzić środki w przyszłości. Dodatkowo klienci mają możliwość personalizowania ich wyglądu, co oznacza, że płyty mogą imitować drewno, czy też kamień.

Płyty elewacyjne można stosować na całe ścian, ale również tylko na wybrane części domu. Płyty zastosowane w roli jednolitej elewacji całego budynku, wyeksponują powierzchnię i podkreślą jej jednolity, spójny wygląd. Nic nie stoi na przeszkodzi, aby poeksperymentować, łącząc na elewacji płyty w dwóch różnych rodzajach lub kolorach. Można uzyskać spójny kolorystycznie i ciekawy projekt, zestawiając nawet tak różnorodne materiały, jak płytki betonowe i drewno.