Działanie nawozów wapniowych

Bardzo często na działkach czy w ogrodach mamy problem z zakwaszoną glebą. Jest to zjawisko bardzo częste ponieważ mało jest gleb w naszym kraju, które wydają plony bez konieczności pomocy czy dodatkowej suplementacji. Żyznych gleb nie ma przede wszystkim na południu Polski a niekiedy i w centrum występuje ich wyjątkowo mało. Szczególnie  w małych ogródkach czy warzywnikach jest z tym ogromny problem.

Kiedy używać nawóz wapniowy?

nawozy wapnioweTo, jakie suplementy gleby mamy stosować, zależy nie tylko od rodzaju gleby, z jaką mamy do czynienia, ale przede wszystkim z roślinami, jakie chcemy na danej glebie zasiać i jakie plony z nich chcemy uzyskać. Najlepiej, aby odczyn gleby był dla nich idealny. Większość roślin kwitnie wtedy, kiedy mają odczyn gleby obojętny, lub lekko zasadowy czyli alkaliczny. Nie chcą rosnąć, kiedy odczyn jest kwaśny. Praktycznie jedyny sposobem na to, aby zmienić ten odczyn są nawozy wapniowe. Mamy ich bardzo duży wybór na rynku rolniczym i producenci oferują nie tylko wapniowe ale i inne. Jednak nie możemy dać się nabrać, ponieważ to wapno działa na glebę tak, że zmienia odczyn na pożądany czyli lekko kwaśny. Odczyn gleby musimy kontrolować. Są przeznaczona do tego specjalne wskaźniki, które są bardzo proste w używaniu. Jest to miernik chemiczny lub elektroniczny. Jeśli mamy do czynienia z dosyć dużym polem, najlepszym rozwiązaniem jest miernik elektroniczny, ponieważ  dużą dokładnością poda nam odczyn gleby przygotowanej pod daną uprawę a miernikiem chemicznym musielibyśmy poświęcić więcej czasu na to, żeby dokładnie zbadać to samemu na dosyć dużym obszarze. To właśnie odczyn gleby jest jednym z podstawowych wskaźników na podstawie którego powinniśmy dobierać nawozy ale również na podstawie którego powinniśmy zakupować i dobierać ich odpowiednie dawki, czyli ilość. Jeśli zbyt małą dawkę dobierzemy, nie wywoła ona żadnych skutków a tylko niepotrzebnie wydamy pieniądze. Z kolei jeśli wybierzemy zbyt mocną dawkę, wywoła ona efekt przeciwny do zamierzonego i może spowodować nawet całkowite spalenie gleby na długi czas.

Rośliny przez to, że mają nieprawidłowe podłoże trudniej pobierają i przyswajają składniki pokarmowe. Wywołuje to oczywiście całą lawinę niepożądanych skutków, jakimi są na przykład opóźnienie wzrostu i rozwoju czy nawet całkowite go zaniechanie. To wszystko przekłada się oczywiście na zysk ekonomiczny jaki otrzymamy z naszego pola. Jest to jeden z głównych czynników ekonomicznych wpływających również na zysk z naszej hodowli roślin.