Drzwi w chłodniach

Chłodnie są to miejsca, w których bezwzględnie musi być utrzymywana wskazana temperatura, ponieważ przechowywane w nich produkty tego wymagają. W przeciwnym razie mogą ulec zepsuciu się, co może skutkować nieprzydatnością ich do spożycia lub do dalszej produkcji. W związku z tym przedsiębiorstwo może ponieść ogromne straty finansowe, dlatego odpowiednia temperatura w chłodniach bądź mroźniach jest niezwykle ważna dla ich biznesu.

Jakie cechy powinny mieć drzwi w chłodniach?

solidne drzwi do komór chłodniczychKomory chłodnicze oraz mroźnie to pomieszczenia służące do przechowywania produktów wymagających innej temperatury niż ta w pozostałych pomieszczeniach. Używane są często w gastronomi. Mają za zadanie izolowanie ciepła z otoczenia. W komorach chłodniczych instaluje się specjalne instalacje chłodnicze bądź można wyposażyć je w agregaty czy monobloki, które nie potrzebują zastosowania instalacji. Bardzo ważna jest energooszczędność urządzeń chłodniczych instalowanych w komorach chłodni lub mroźni. Można wyróżnić komory chłodnicze, w których temperatura jest powyżej 0°C, mroźnicze,w których temperatura waha się między 0°C a -25°C oraz komory mroźnicze głębokiego mrożenia, gdzie temperatura sięga -30°C. Producenci oferują również wysokiej jakości drzwi do takich komór. Solidność drzwi jest niezwykle ważna. Drzwi muszą być również wytrzymałe na działanie różnych temperatur, w tym bardzo niskich. Drzwi należy dopasować indywidualnie do typu komory chłodniczej bądź mroźniczej. Solidne drzwi do komór chłodniczych mogą być zawiasowe, jedno lub dwuskrzydłowe, przesuwane czy automatyczne. Drzwi muszą posiadać specjalne atesty oraz certyfikaty. Muszą posiadać standardy higieniczne. Drzwi mogą być wykonane ze stali kwasoodpornej, powlekanej lub lakierowanej. Drzwi jednoskrzydłowe są najbardziej praktyczne, natomiast te dwuskrzydłowe mają zastosowanie, w przypadku potrzeby szerokiego otworu drzwiowego. Drzwi do mroźni posiadają dodatkowo listwę grzejną, która zabezpiecza drzwi przed przymarzaniem i również można podzielić je na zawiasowe oraz przesuwne. Wybór rodzaju drzwi jest niezwykle indywidualny i ściśle związane z rodzajem komory chłodniczej.

Drzwi montowane w komorach chłodniczych muszą być niezwykle solidne i dopasowane do zakresu temperatur występujących w komorach. Ze względu na różne rodzaje montażu można świetnie dopasować typ montażu do rodzaju komory oraz produktów, które się tam znajdują. Komora chłodnicza musi posiadać odpowiednio skonstruowane drzwi, aby mogła pełnić swoją funkcję bez zarzutu.