Domowa przepompownia ścieków

Decydując się na budowę domu jednorodzinnego oddalonego od miasta, musimy być świadomi wielu nietypowych i nieznanych nam wcześniej rozwiązań, z których będziemy zmuszeni skorzystać. Jeśli działka, z której korzystamy nie ma możliwości bezpośredniego wykorzystania miejskiej kanalizacji, należy rozważyć opcję domowej przepompowni ścieków. Choć brzmi to mało przyjemnie, to jest obecnie bardzo często wykorzystywanym, ekologicznym rozwiązaniem, które wcale nie wiąże się z nieprzyjemnym zapachem. 

Domowa przepompownia – jak to działa?

przepompownia ściekówTaki rodzaj przepompowni jest niezbędny wtedy, kiedy ulokowanie naszego domu nie pozwala na grawitacyjne spływanie ścieków do kanalizacji, co oznacza, że dom jest umiejscowiony niżej, niż ten zbiornik. W takiej sytuacji sprawdzi się przydomowa przepompownia ścieków. Działa ona na zasadzie tłoczenia zanieczyszczeń z domu do plastikowego zbiornika, który można umieścić w pewnej odległości. To urządzenie ma za zadanie rozdrabniać zanieczyszczenia, a następnie przepompowywać je do kanalizacji, która może być położona nawet kilkadziesiąt metrów dalej. Urządzenie to również ma kilka rodzajów. Mamy do wyboru pomporozdrabniacze, które odprowadzają zarówno zanieczyszczenia stałe, jak i brudną wodę. Istnieją też pompy, które posiadają specjalne noże, zajmujące się tylko i wyłącznie rozdrabnianiem zanieczyszczeń stałych, a także takie, które wyłącznie przepompowują zanieczyszczoną wodę. Od nas też zależy, czy chcemy posiadać w obrębie swojej domowej przepompowni ścieków jeden pojemnik na ścieki, czy dwa – wówczas drugi będzie zapasowym, w przypadku awarii tego podstawowego. Jeśli chcemy zastosować przepompownię do jednego tylko urządzenia sanitarnego, warto skorzystać z rozwiązań nieco mniejszych bądź kompaktowych. Małe przepompownie mają kilka właściwości i warunków, których należy się ściśle trzymać, ale za to zajmując znacznie mniej miejsca i są też o wiele tańsze. Przepompownie wbudowane w urządzenie sanitarne pozwolą zrezygnować z dodatkowych pojemników i urządzeń na zewnątrz budynku, bowiem przepompownia zostanie wbudowana w ścianę wraz z urządzeniem, pozostając przy tym niezauważalna i w pełni funkcjonalna. 

Domowe przepompownie ścieków to doskonałe rozwiązanie, kiedy problemem okazuje się być bezpośrednie przyłączenie do miejskiej kanalizacji lub szamba. Nie ma konieczności rezygnacji z wymarzonej działki tylko z tego powodu. Warto wcześniej zapoznać się z ofertą domowych przepompowni ścieków i wybrać z pomocą specjalisty rozwiązanie, które będzie dla nas odpowiednie.