Czym jest żywica epoksydowa?

Podłoga w garażu musi być odpowiednio przygotowana, by w późniejszych latach mogła wytrzymać dość duże obciążenie maszyn oraz różne chemikalia wylane na nią. Na półkach sklepów budowlanych bardzo często można dostrzec żywicę epoksydową, która może pomóc w tego w zabezpieczeniu posadzki. W jaki sposób ją zaaplikować?

Jaki pędzel do żywicy jest najlepszy?

pędzel do żywicy epoksydowejO tym, jaki pędzel do żywicy epoksydowej najlepiej zakupić świadczy przede wszystkim jego włosie i rozmiar. Musi być to sprzęt przygotowany do malowania odpowiednio dużych powierzchni, gdyż trudno zajmować się malowaniem podłogi jeżeli ma się do dyspozycji jedynie bardzo cienki i krótki pędzelek. Po wybraniu odpowiedniego pędzla przychodzi czas na malowanie. Aby podłoga z żywicy miała naprawdę wysoką odporność na ścieranie, podłoga musi być należycie przygotowana. Oczywiście, konserwacja podłogi musi odbywać się cyklicznie, gdyż usuwanie z niej piasku i innych zanieczyszczeń pomaga w utrzymaniu posadzki w czystości oraz utrzymuje jej ograniczony poślizg. To wszystko składa się na jakość podłogi z żywicy epoksydowej, jednak niezwykle ważne jest jej jakość i wieloletniość, dlatego nie można o tym zapominać, gdy podłoga będzie już gotowa. Pierwszym punktem, od którego należy zacząć podczas zabezpieczenia podłogi to gruntowanie podłoża. Tylko dobrze oczyszczona i przygotowana do malowania posadzka jest w stanie przyjąć żywicę i ją utrzymać na powierzchni. Wyoblenie powinno zacząć się od łączenia pomiędzy podłogą a ścianą garażu. Odpowiednio wygruntowana podłoga powinna mieć dwie warstwy żywicy, każda o innym numerze. Do drugiego gruntowania przyda się szpachlówka żywiczna, na którą bezpośrednio można nakładać następną warstwę. W zależności od tego, czy ma ona mieć kolorowy piasek, czy może naturalny trzeba wybrać wybraną do tego celu żywicę wieńczącą całą posadzkę. Jeżeli ktoś chce mieć bardzo ciekawy i nietuzinkowy kolor podłogi w swoim garażu warto, by sięgnął po niewielkich rozmiarów piasek kwarcowy, a najlepiej, by miał on nie więcej niż osiem dziesiątych milimetra. Tak drobne kamyczki nadają najlepszy efekt. Zbędny piasek, który nie przylepił się do żywicy, powinien być usunięty, a zadanie powtórzone. Przy kolorowym piasku naturalnym maluje się powierzchnię kolorową żywicą.  

Z pewnością, jeżeli ktoś chce pomalować podłogę w garażu czymś trwałym i wytrzymałym, może sięgnąć po żywicę epoksydową. Na pewno przyda mu się także dobry pędzel, którym można ją nakładać. Wtedy powierzchnia będzie odpowiednio zabezpieczona na wiele lat i z pewnością sprawdzi się lepiej od innych form wykładziny.