Czym jest siarczan miedzi?

W kontekście związków chemicznych oraz chemii nieorganicznej istnieje wiele związków, które potrafią nas zaskoczyć swoją strukturą, albo samymi zastosowaniami. W końcu, świat chemii otacza nas na każdym kroku, aczkolwiek mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele unikalnych środków chemicznych jest używanych każdego dnia w codziennym życiu. Jednym z nich jest siarczan miedzi, którego zalety o struktura zostanie przybliżona.

Co to i do czego służy? 

grzybobójczy siarczan miedziPrzede wszystkim, siarczan miedzi jest nieorganicznym związkiem chemicznym. Czyli takim, który nie posiada w swojej strukturze atomów węgla. W kontekście fachowej nomenklatury chemicznej, siarczan miedzi to tak naprawdę sól kwasu siarkowego oraz miedzi, która znajduje się na drugim stopniu utlenienia. Warto wspomnieć o tym, że siarczan miedzi, który jest tak zwanym „pięciowodnym” występuje naturalnie w przyrodzie jako minerał zwany chalkantytem. Siarczan miedzi, który nie zawiera w sobie wody ma naturalny biały kolor i dodatkowo jest bardzo silnie higroskopijny, przez co jak wiadomo – świetnie rozpuszcza się w wodzie. Siarczan miedzi to związek, który wbrew pozorom odnajduje wiele zastosowań w naszym codziennym świecie. Jednym z jego najbardziej popularnych zastosowań jest grzybobójstwo oraz eliminacja chwastów. W kontekście grzybów, grzybobójczy siarczan miedzi jest narzędziem, które wykazuje umiarkowaną skuteczność, aczkolwiek istnieją pewne doniesienia, które mówią o tym, że istnieją pewne grzyby, które są w stanie zaadaptować się do wystawienia na pewne jony miedzi. Z drugiej strony, ze względu na swoje wysokie właściwości higroskopijne, siarczan miedzi idealnie nadaje się do eliminowania chwastów oraz niepożądanych roślin wodno-lądowych, które mogą być zdecydowanie natarczywe. Dodatkowo, jeśli chodzi  o zastosowania chemiczne, to siarczan miedzi często jest używany jako reagent analityczny oraz w trakcie procesu, który zwany jest syntezą organiczną. Poza tym, czasami używa się go w kontekście druku książek aby odciągać od nich mole książkowe. 

Tak czy inaczej, warto pamiętać o tym, ze siarczan miedzi potrafi dostarczyć nam sporej gamy rozwiązań w kontekście uporczywych grzybów, albo roślin, które bywają niesamowicie natarczywe i trudne w eliminacji. Jego właściwości higroskopijne są z całą pewnością skutecznym narzędziem w walce z wyżej wymienionymi rzeczami, niemniej jednak warto pamiętać też o tym, że siarczan miedzi sam w sobie potrafi być związkiem, który może doprowadzić do powstania problemów ze skórą w przypadku niestosownego użytku.