Czy zwierzę potrzebuje legowiska?

Każde zwierzę, aby rozwijać się poprawnie i wytworzyć ze swoim opiekunem pozytywną więź, musi mieć możliwość odpoczynku. Niektóre psy i koty uwielbiają spać na kolanach właściciela, inne razem z nim w łóżku lub na kanapie. Wiele osób zadaje więc sobie pytanie, czy istnieje konieczność zakupu legowiska dla takiego czworonoga. Oczywiście, że tak. Tak samo, jak każdy człowiek ma swoje miejsce do siedzenia i spania, w którym czuje się bezpiecznie, tak i pies oraz kot, powinny mieć zapewnioną podobną możliwość. Na szczęście wiele firm wprowadza do swoich ofert produkty tworzone z myślą o pupilach.

Legowisko a dobrostan zwierzęcia

polski producent legowisk dla zwierzątKażdy czworonóg potrzebuje swojej bezpiecznej przestrzeni, w której może odpocząć i odizolować się od przytłaczających go bodźców. Na rynku, niejeden polski producent legowisk dla zwierząt zapewnia, że jego produkty nadają się do pełnienia tej funkcji idealnie. Należy jednak pamiętać, że potrzeby psów i kotów znacząco się od siebie różnią pod tym względem. Jeżeli szuka się odpowiedniego materaca dla psa, pamiętać trzeba, że musi on być na tyle duży, aby zwierzę mogło spokojnie rozciągnąć się na nim na boku. Tylko ta pozycja zapewnia mu odpowiednio głęboki i regenerujący sen. Powinno się też zadbać o to, żeby legowisko było usytuowane w spokojnym miejscu, które pozwoli na odizolowanie się psa od stresujących bodźców w otoczeniu. Może to być kąt pokoju, z którego pies będzie w stanie wszystko obserwować albo klatka kennelowa, jeśli się ją stosuje. Jeżeli chodzi natomiast o koty, ich potrzeby są bardzo specyficzne. Nie wystarczy bowiem odkryty materac położony na podłodze. Aby mruczek czuł się bezpiecznie, jego legowisko powinno znajdować się na podwyższeniu. Musi też mieć formę półotwartą, aby przypominać norę. Tylko tak, kot poczuje się odpowiednio bezpiecznie. Warto więc wybrać legowiska w formie namiotu lub kopuły, a następnie wygospodarować odpowiednio szeroką półkę i stabilnie je tam umiejscowić. Nie wolno też zapominać o tym, że każde legowisko powinno być wykonane z materiałów łatwych do czyszczenia.

Każde zwierzę potrzebuje swojego legowiska. Pozwala mu się to schronić i odprężyć w sytuacjach stresowych, a także gwarantuje odpowiednio głęboki sen. Przy wyborze kierować się trzeba potrzebami gatunkowymi i rozmiarem pupila. Powinien on móc wyciągnąć się na nim swobodnie. Należy je też umiejscowić w spokojnym miejscu, a w przypadku kotów na podwyższeniu. Każdy mruczek woli też odpoczywać w legowisku przypominającym norę, dlatego warto wybrać te w formie namiotu. Każde legowisko powinno też umożliwiać jego łatwe czyszczenie.