Czy warto korzystać z usług wypożyczalni szalunków?

Budowa dużych, podpiwniczonych obiektów budowlanych nie należy do najprostszych. Dzisiaj większość z nich najczęściej ma przewidziany jednopoziomowy lub wielopoziomowy parking, przez co wykonanie fundamentów nie należy do najprostszych. Konieczne w takiej sytuacji jest odpowiednie zabezpieczenie ścian wykopów. Nawet w gruntach spoistych zbyt wysokie skarpy mogą się zsunąć. Taka sytuacja może stanowić zagrożenie, dlatego konieczne jest wykonanie odpowiednich zabezpieczeń.

Gdzie wynająć szalunki do wykopów?

wypożyczalnia szalunkówDzisiaj mało która firma budowlana ma na wyposażeniu szalunki do wykopów. Ich posiadanie jest nieopłacalne, ponieważ w perspektywie realizacji całej inwestycji, okres robót ziemnych i fundamentowych trwa stosunkowo krótko. W związku z tym warto skorzystać z usług przedsiębiorstw, które zajmują się wynajmem takich rozwiązań. Profesjonalna wypożyczalnia szalunków oferuje zwykle konstrukcje, które mogą służyć do zabezpieczania skarp w gruntach spoistych i niespoistych. To bardzo duża zaleta. Warunki gruntowe bardzo rzadko są jednakowe na kilku inwestycjach. Różnice dotyczą nie tylko tego, jak ułożone są warstwy gruntu, ale również występowania wód podziemnych czy nawet znajdujących się w pobliżu obiektów budowlanych. Wykonanie odpowiednich zabezpieczeń uzależnione jest także od tego, jak głębokie będą wykopy. Wypożyczalnia za każdym razem zaproponuje rozwiązanie, które będzie najbardziej optymalne dla wykonawcy i inwestora. W przypadku budynków wielorodzinnych średniej wysokości prace fundamentowe trwają najczęściej kilka tygodni. Kolejny miesiąc skarpy muszą być wciąż podparte, ponieważ beton musi uzyskać swoją całkowitą nośność. W związku z tym zabezpieczenia są potrzebne na budowie od dwóch do około czterech miesięcy od rozpoczęcia inwestycji. Po tym czasie wykonawca musiałby znaleźć odpowiednie miejsce do magazynowania szalunków, co wiązałoby się z dużymi kosztami. W związku z tym skorzystanie z oferty wynajmu grodzic czy szalunków wydaje się najlepszym i najtańszym rozwiązaniem.

Dużą zaletą skorzystania z usług wypożyczalni jest to, że w ofercie posiadają także krótkoterminowy wynajem szalunków. To doskonałe rozwiązanie wtedy, gdy prace w gruncie trwają zaledwie kilka dni. Zdarza się to najczęściej podczas budowy, naprawy lub wymiany elementów infrastruktury obejmującej różnego rodzaju instalacje. Do tego typu inwestycji należy między innymi ułożenie elementów instalacji wodno-kanalizacyjnych, w szczególności posadowienie studzienek kanalizacyjnych.