Ciemnopurpurowa lilia i jej własciwości

Lilie są to kwiaty, które są bardzo wytrzymałe, na wszelkie warunki atmosferyczne.  Lilie wyglądają bardzo elegancko i dostojnie, na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że są wymagające i trudne w uprawie. Tak naprawdę ich uprawa jest niezwykle prosta. Są bardzo charakterystyczne. Posiadają  cebulę o średnicy od 1 do 12 cm i zróżnicowanym kształcie. Dachówkowato zachodzące na siebie łuski mogą być duże i przylegające lub drobne i odstające. Przez co tworzą cebulę rozpierzchłą.  

Jak wyglądają lilie miss feya? 

lilia miss feyaKolorów lilii jest naprawdę wiele. W zależności od gatunku mogą być białe, żółtawe, żółte, różowe do ciemnopurpurowych i brązowych. Zwykle z jednej cebuli wyrasta jeden pęd, czasami jest ich kilka.  Niektóre lilie wytwarzają także podziemne łodygi pełzające lub rozłogi. Piękna lilia miss feya  pochodzi głównie z USA. Już 1992 roku, była znana pod nazwą Levern Frieman, która pochodzi od jej twórcy. Twórcą był sławny pionier w dziedzinie krzyżowania lilii. Mieszkał  w stanie Waszyngton. Jak się okazało lilia miss feya, jest odporna i bardzo łatwa w uprawie. Została wprowadzona do sprzedaży w 1999 roku.  Wtedy jej cebulka kosztowała 80$. Lilia Miss Feya to jedna z najbardziej wdzięcznych odmian lilii drzewiastych. Głównie ceniona przez działkowców za bardzo solidne  kwitnienie. Proponowana bylina cechuje się pokrojem strzelistym, przede wszystkim wyprostowanym. Dodatkowo osiąga 150-200 cm wysokości. Na szczytach jej sztywnych, mocnych pędów kwiatowych rozwija się po kilka dużych,  do około 25 cm średnicy, kwiatów. Kwiaty są bardzo efektownie wywinięte.   Kwiaty mają kolor ciemnoróżowy, a czasami nawet dekoracyjny deseń cętek. Ten rodzaj lilii, przede wszystkim atrakcyjnie prezentuje się w kompozycjach z liliami drzewiastymi okwiatach białych, żółtych i pasteloworóżowych. Warto więc dobrać tego typu kompozycję, zwłaszcza na drugą połowę lata. Kwiaty tej odmiany lilii występują licznie.  Od 10 do 50 kwiatów. Warto wiedzieć, że jest to roślina odporna na mróz oraz ataki szkodników i choroby roślin. 

Kwiaty takie jak Lilia miss feya, jest świetnym dodatkiem do każdego ogrodu. Nie dość, że jest odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne, to jeszcze dodatkowo na pasożyty.  Pojawiają się one naprawdę rzadko. Więc jak widać, jest to bardzo wytrzymała hybryda. Lilie oczywiście sadzimy w miejscu nasłonecznionym. Lilie lubią także glebę bogatą w składniki odżywcze. Glebę o zbyt kwaśnym odczynie należy zwapnować. Zaś jeśli odczyn jest zbyt zasadowy, to  dobrym rozwiązaniem jest wymieszanie jej z kwaśnym torfem.