Cięcie laserem w pigułce

 

Zanim zacznę mówić o cięciu laserem powinnam najpierw wspomnieć czym właściwie to cięcie jest. Definicja mówi, że cięcie to nic innego jak przerwanie spójności materiału. Żeby móc tego dokonać musimy dostarczyć energii. Możemy to zrobić mechanicznie czy właśnie za pomocą wiązki lasera. Czynnikiem tnącym jest w tym przypadku gorący promień lasera oraz gaz techniczny o wysokiej czystości (najczęściej azot). Innym rodzajem cięcia jest cięcie wodą czy gazowe (na przykład tlenem). To ostatnie jednak wykorzystuje się najrzadziej.

Cechy i podział cięcia laserowego

cięcie laserem warszawaCięcie laserem jest najbardziej precyzyjnym rodzajem cięcia. Pozwala na wykonywanie powtarzalnych elementów, dlatego jest najczęściej stosowane w produkcji masowej, czy seryjnej. Obrabiarki laserowe są ponadto bardzo szybkie, co pozwala na skrócenie czasu produkcji. Kiedy mówimy o cięciu laserem najczęściej myślimy o cięciu blach. Jednak stal, aluminium, tytan i inne metale to nie jedyne materiały, które możemy ciąć laserem. Lasery są bowiem wykorzystywane bardzo szeroko w produkcji elementów wykonanych z pleksi, innych tworzyw sztucznych, drewna, szkła, czy ceramiki. Moc wiązki laserowej jest właśnie uzależniona od materiału, który chcemy ciąć, jego grubości i wielkości. Jeśli chodzi o cięcie laserem Warszawa i okoliczne miejscowości są bogate w liczne firmy specjalizujące się w tej technologii obróbki. Dzięki temu inne przedsiębiorstwa produkcyjne, które nie posiadają maszyn do cięcia laserem, a potrzebują od czasu do czasu wyciąć coś laserowo mają szerokie możliwości kooperacyjne. To właśnie kooperacja jest często głównym źródłem przychodów dla firm posiadających w swoim parku maszynowym lasery. Oferują one usługi dla zewnętrznych firm produkcyjnych, a własna produkcja jest drugą gałęzią działalności. Ma to uzasadnienie w tym, że maszyny do cięcia laserem są drogie i firmy rzadko mają fundusze na pokrycie takiego zakupu. Dlatego decyzja o jego realizacji musi być zasadna i przewidywać rychłe zyski. Nie opłaca się zatem kupować maszyny, jeśli będziemy z niej korzystać od czasu do czasu.

Cięcie laserem jest jednak obecnie drugim z najbardziej popularnych rodzajów cięcia. Wyprzedza go tylko mechaniczne, jednak z biegiem lat te granice znacznie maleją. Ogromną zaletą lasera jest bowiem wycinanie na tyle precyzyjne, że rzadko element wymaga dalszej obróbki. W przypadku cięcia mechanicznego, detal obrobić musimy niemalże zawsze. Wyrównanie, gratowanie krawędzi, szlifowanie, czyszczenie – to etapy, które zazwyczaj wymusza na nas obróbka, cięcie mechaniczne. Jestem pewna, że z czasem to właśnie cięcie laserem zajmie pierwszą pozycję w rankingu.