Cel i znaczenie frezowania CNC

Większość frezarek CNC oferuje od 3 do 5 osi. Bardziej zaawansowane maszyny muszą być zaprogramowane w technologii CAM, aby działały poprawnie. Te zaawansowane maszyny CNC mogą wytwarzać określone kształty, które są zasadniczo niemożliwe do wyprodukowania przy użyciu jakichkolwiek technik ręcznego oprzyrządowania.

Zalety pięcioosiowego frezowania CNC

precyzyjne frezowanie cncPonadto większość frezarek CNC jest wyposażona w specjalne urządzenie, które pompuje płyn do narzędzia tnącego podczas procesu produkcyjnego. Głównym narzędziem stosowanym na tokarce jest frez do wkładek, który wykorzystuje zdejmowaną końcówkę do cięcia i kształtowania zewnętrznej strony materiału obracającego się w szczękach uchwytu. Tego rodzaju narzędzie tnące nie jest używane w frezarkach. Najczęściej stosowanym typem frezarki jest frez końcowy, który jest umieszczany we wrzecionie i obraca się z różnymi prędkościami w zależności od rodzaju ciętego materiału. Frezy końcowe można stosować w tokarkach, ale zwykle stosuje się je tylko we wrzecionie frezarki. Tworzenie żywych elementów tnących na sterowanych komputerowo maszynach stało się łatwiejsze i trudniejsze dzięki oprogramowaniu CAD / CAM. Sprawnie napisany kod G może stanowić wyzwanie dla oprogramowania CAM. Idealnie, aby mechanik CNC powinien dobrze znać zarówno programowanie ręczne, jak i CAM, aby w razie potrzeby można było korzystać z zalet zarówno CAM brutalnej siły, jak i eleganckiego programowania ręcznego, w ten sposób umożliwiając precyzyjne frezowanie cnc. Wiele starszych maszyn zostało zbudowanych z ograniczoną pamięcią komputera w czasach, gdy pamięć była bardzo droga; 32K zostało uznane za dużo miejsca na programy ręczne, podczas gdy nowoczesne oprogramowanie CAM może przesyłać gigabajty kodu. CAM wyróżnia się szybkim uruchomieniem programu, który może zająć więcej pamięci komputera i dłużej działać. To często sprawia, że ​​obróbka małej ilości części jest bardzo cenna. Należy jednak zachować równowagę między czasem potrzebnym do utworzenia programu a czasem, w którym program wykonuje obróbkę części. Łatwiej i szybciej stało się wytwarzanie zaledwie kilku części na nowszych komputerach z dużą ilością pamięci.

Odbiło się to zarówno na programistach ręcznych, jak i na maszynach ręcznych. 5-osiowe maszyny CNC – wśród najbardziej zaawansowanych centrów frezarskich tymi narzędziami można manipulować w pięciu osiach, aby wytwarzać trójwymiarowe części o wysokim stopniu złożoności, precyzji i prędkości nawet w przypadku najtrudniejszych projektów.