Buty z kolcami dla zawodowych biegaczy

Zależnie od tego jaką dyscyplinę biegową uprawia dany biegacz, potrzebuje on różnego rodzaju butów. Biegać można zarówno na bardzo krótkie, jak i bardzo długie, niekiedy aż kilkusetkilometrowe dystanse, biegowe dyscypliny różnią się także nawierzchnią, niektórzy biegacze biegają po stadionowej bieżni, inni po asfalcie, jeszcze inni zaś uprawiają biegi w trudnym terenie. Cały ekwipunek biegacza dobiera się właśnie do konkretnej dyscypliny, którą uprawia, a najważniejsze w owym ekwipunku są buty.  

Buty biegowe z kolcami dla profesjonalistów

kolce sportowe dla zawodowcaIstnieją specjalne buty do biegania, w których łatwiej jest utrzymać równowagę poprzez dobrą przyczepność do podłoża. Dzięki temu bieganie jest bezpieczniejsze, ponieważ biegaczowi nie grozi utrata równowagi, oraz biega się szybciej, ponieważ nie traci się cennych sekund na próby utrzymania odpowiedniej przyczepności do toru biegu. Takie buty może kupić sobie każdy biegacz, który chce poprawić swoje wyniki, natomiast najczęściej używają ich biegacze profesjonalni, zajmujący się sportem zawodowo. Te buty różnią się od innych butów sportowych obecnością specjalnych kolców wykonanych najczęściej z metalu, aluminium, lub tworzywa sztucznego, takiego, jak plastik. Kolce sportowe dla zawodowca są niezwykle ważne, ponieważ zapewniają mu bezpieczeństwo i dają możliwość rozwinięcia odpowiedniej prędkości bez ryzyka upadku i bez utraty czasu na złapanie równowagi na podłożu, które może być śliskie, lub też nierówne. But z kolcami ma w swojej przedniej części w zależności od swojego przeznaczenia od sześciu do dziesięciu kolców. Buty z kolcami do biegów sprinterskich po bieżni mają więcej kolców niż buty do biegania na średnich dystansach. W butach do biegania na bieżni kolców jest więcej, ponieważ nie ma na podeszwach żadnego bieżnika, a ze względu na to, że dystans sprinterski jest krótki buty nie posiadają amortyzacji. Takie sprinterskie buty z kolcami muszą być maksymalnie lekkie i udaje się to osiągnąć dzięki zrezygnowaniu z bieżnika na podeszwie, oraz amortyzacji.

W biegach sprinterskich liczy się każdy ułamek sekundy dlatego lekkie buty są tak ważne. Profesjonaliści sięgają po buty z kolcami, ponieważ bez nich nie byliby w stanie utrzymać odpowiedniej przyczepności do podłoża, po którym biegną, co mogłoby skutkować upadkiem i być może nawet poważną kontuzją. Buty z kolcami używa się w różnych dyscyplinach biegowych, buty należy doprać zarówno do dystansu, jak i do nawierzchni, dlatego wybierając swoje kolce należy dowiedzieć się jakie będą dla nas najlepsze.