Bawełniane podkoszulki damskie czyli moda uniwersalna

 

Moda to temat rzeka, na który napisano tysiące książek, nakręcono setki filmów i na który można by dyskutować bez końca. Najnowsze trendy, kroje, kolory czy wzory są dla pasjonatów tematu wyznacznikiem ich stylu. Wydaje się jednak, że na przestrzeni dziesięcioleci niektóre trendy powracają w nieco zmodyfikowanej formie aby na nowo zawładnąć rynkiem mody. Czy istnieje zatem coś takiego jak moda ponadczasowa?

Damski podkoszulek bawełniany – uniwersalny element garderoby

uniwersalne podkoszulki damskie bawełnianeWielokrotnie zastanawiałam się co tak naprawdę oznacza określenie ”moda ponadczasowa”. Jeżeli jakiś element stroju jak na przykład spódnica kopertowa albo spodnie trzy-czwarte co jakiś czas na nowo stają się modne to jednak wracają w innej formie, kolorystyce, tkaninach i z zupełnie nowymi dodatkami. Mówiąc o czymś w kontekście mody, że jest ponadczasowe należałoby zatem odnosić się bardziej do samych wzorów czy krojów niż do konkretnych elementów ubrania. Inaczej sprawa ma się w przypadku T-shirta, znanego nam również pod nazwą „podkoszulek”, która nawiązuje bezpośrednio do jego pierwotnej funkcji. Jego historia sięga ponad stu lat. Pierwotnie była to część bielizny skrzętnie chowaną pod ubraniem i bardziej przypominała dzisiejsze body, zapinane z przodu na guziki. Z czasem ewoluowała do samodzielnego podkoszulka bez rękawów ale nadal używana była głównie jako bielizna. W kształcie i przeznaczeniu jakie dzisiaj znamy T-shirt pierwotnie noszony był głównie przez żołnierzy, potem pojawił się na srebrnym ekranie wraz z amerykańskimi gwiazdorami a w latach sześćdziesiątych zagościł na dobre w garderobach kobiet. Już w latach pięćdziesiątych pojawiły się pierwsze nadruki na koszulkach jednak dopiero w latach sześćdziesiątych, zrobiły one prawdziwą furorę. Stały się swego rodzaju sposobem na wyrażenie swoich poglądów, preferencji muzycznych czy ideologicznych, którą to tradycję kontynuują z powodzeniem do dzisiaj. Nie zrezygnowaliśmy jednak całkowicie z pierwotnej funkcji T-shirtów i nadal z powodzeniem używamy ich jako odzież spodnią. Uniwersalne podkoszulki damskie bawełniane, jednokolorowe doskonale sprawdzają się pod swetrami czy ciepłymi bluzami w chłodniejsze dni.

W zależności od koloru czy materiału, z jakiego jest wykonany T-shirt może z powodzeniem być zarówno eleganckim topem jak i sportową koszulką na trening. Obecnie do wersji sportowych dodaje się do bawełny włókna, które pochłaniają wilgoć dzięki czemu sportowe koszulki izolują wilgoć dając większy komfort użytkowania. Do koszulek mających pełnić funkcję topów dodaje się włókna zapobiegające gnieceniu się materiału lub odkształcaniu.