Automatyczne słupki do parkingu

 

Zautomatyzowane przestrzenie parkingowe oraz miejsca postojowe na nowoczesnych osiedlach wyposażane są bardzo często w zaawansowane, skomplikowane zabezpieczenia dostępu. Mogą to być podnoszone barierki lub ograniczniki, zarówno całkowicie automatyczne jak i ręczne, aczkolwiek coraz częściej preferowane są również słupki, mniejsze i łatwiejsze do zamontowania w danym miejscu, aczkolwiek spełniające swoje zadanie równie dobrze jak pozostałe rodzaje zabezpieczeń.

Zdalnie sterowany słupek parkingowy

słupek parkingowy na pilotaSłupki parkingowe, służące do zablokowania dostępu do miejsca postojowego są bodaj najbardziej kompaktowymi zabezpieczeniami, zajmującymi mniej przestrzeni niż blokady. Automatyczne warianty, podnoszone i opuszczane za pomocą pilota, niemal identycznego jak te które służą do obsługi zdalnie sterowanych bram, są uważane za najwygodniejsze i najczęściej stosowane. Słupek parkingowy na pilota może również być używany jako wyznacznik miejsca postojowego, a kilka takowych można ustawić tak, by ogrodzić całą przestrzeń przeznaczoną dla jednego samochodu. Aluminiowa lub stalowa konstrukcja jest odporna nie tylko na wszelkie uderzenia, ale również na korozję i rdzewienie, mogące pojawić się po długotrwałym użytkowaniu. Najbardziej popularny wariant jest bardzo podobny do blokad parkingowych, gdyż posiada niemal identyczny mechanizm podnoszący słupek na żądanie. W parkingach podziemnych lub przestrzeniach najnowocześniejszych osiedli stosuje się natomiast słupki wysuwane, których mechanizm umieszczany jest nawet do jednego metra pod nawierzchnią. Wysuwane warianty słupków parkingowych są tym wygodniejsze iż po złożeniu nie utrudniają przejazdu w taki sposób jak składane wersje, i są niemal niezauważalne podczas normalnego korzystania z miejsca parkingowego do czasu ich uruchomienia. Słupki najczęściej malowane są w typowe ostrzegawcze kolory, zwykle będące czerwonymi i białymi pasami, jakie pojawiają się na każdym ograniczniku ruchu drogowego, lub też w przemysłowy pomarańczowy kolor. stosowany na maszynach budowlanych.

Niektóre słupki mogą również posiadać odblaski, w celu zapewnienia lepszej widoczności w nocy lub w warunkach słabego oświetlenia, lub nawet światła pozycyjne. Dla kierowców samochodów ciężarowych i dostawczych dostępne są również warianty wysokie, które służą do zabezpieczania przestrzeni postojowych dla właśnie takich pojazdów, lub też do wyznaczania granicy strefy ruchu pojazdów na terenie magazynu lub zakładu przemysłowego. Oprócz wielkości, są one również zauważalnie bardziej trwałe i wytrzymałe.