Automatyczne kosiarki ogrodowe

Dla wielu właścicieli prywatnych domów koszenie trawnika było zajęciem którym zajmowali się dość niechętnie, zwłaszcza jeśli posesja była rozległa i wymagała bardzo dużego nakładu pracy by doprowadzić ją do estetycznego wyglądu. Kosiarki o dużej mocy były bowiem ciężkie i niewygodne, ale również wymagały albo stałego źródła prądu, albo też ciągłego uzupełniania zbiornika paliwa. Producenci automatycznych urządzeń sprzątających wyszli potrzebom właścicieli naprzeciw, od niedawna wprowadzając do sprzedaży zautomatyzowane kosiarki.

Programowalna kosiarka automatyczna

kosiarka robotPierwsze kosiarki automatyczne wzorowane były na małych domowych robotach sprzątających. Same z siebie były bardzo zaawansowanymi urządzeniami, choć podobnie jak swoje pierwowzory miały dość ograniczone funkcje, mogąc najczęściej podążać po wyznaczonej trasie. Nowa generacja urządzeń automatycznych była już o wiele bardziej rozbudowana i zaawansowana technologicznie, oferując wszystkim właścicielom znacznie większe możliwości. Nowoczesna kosiarka robot mogła być zaprogramowana tak samo jak modele z poprzednich generacji, by poruszać się po wcześniej zaprogramowanym torze, aczkolwiek dzięki zastosowaniu nadajników GPS oraz układom mapowania zewnętrznego, urządzenie mogło samodzielnie wybierać najbardziej optymalną trasę jazdy. Kosiarki te posiadały bardzo dużo skomplikowanych urządzeń elektronicznych, umożliwiających ich niemal całkowitą autonomię po uruchomieniu. Dzięki fotokomórkom oraz czujnikom ruchu i odległości, kosiarka mogła omijać większość przeszkód oraz wybierać trasę w taki sposób, by pomijać miejsca poprzednio wykoszone. W razie rozładowania wewnętrznego akumulatora, urządzenie samodzielnie wracało do stacji dokującej by uzupełnić energię do poziomu optymalnego, oraz wrócić do punktu wyjściowego. Detektory obciążenia pozwalały natomiast dopasować obroty krajalnicy do ilości usuwanej roślinności, nie tylko oszczędzając energię, ale również zwiększając wydajność samej kosiarki.

Rozładowanie zbiornika również było wykonywane automatycznie w wybranym miejscu po zapełnieniu do wcześniej określonego stopnia. Powyższe funkcje posiadały nawet mniej rozbudowane urządzenia, i dla wszystkich posiadaczy okazywały się ogromnym ułatwieniem w utrzymywaniu porządku na posesji. Najnowocześniejsze modele, natomiast, były jeszcze bardziej zaawansowane, pozwalając na niemal dowolne ustawienie ich pracy z poziomu jednostki sterującej, zazwyczaj będącej komputerem stacjonarnym wyposażonym w program sterujący.