Alternatywne metody leczenia żylaków

 

Żylaki to nieprawidłowe i nadmierne rozszerzenia żył, które mogą występować na nogach, w przełyku oraz w odbycie. W każdym przypadku jest to poważne schorzenie, które należy poddać leczeniu. Najczęściej występującym problemem, który jednocześnie jest trudny do zlikwidowania, są żylaki kończyn dolnych. Ich powstanie w większości przypadków uwarunkowane jest genetycznie, ale istnieje wiele czynników środowiskowych, które wzmacniają rozwój choroby bądź uniemożliwiają jej wyleczenie. 

Hirudoterapia w leczeniu żylaków kończyn dolnych

leczenie żylaków pijawkamiChoć medycyna robi coraz większe postępy w tworzeniu nowoczesnych i nieinwazyjnych metod leczenia wielu chorób, to jednak żylaki kończyn dolnych wciąż towarzyszą wielu osobom i wiele z nich nie potrafi sobie z nimi poradzić. W związku z tym możemy natknąć się na bardzo nienowoczesne i tradycyjne metody leczenia, jak na przykład hirudoterapia, czyli leczenie żylaków pijawkami. Dlaczego akurat pijawki? Bowiem substancja, którą wydzielają – hirudyna – ma niezwykle wartościowe, lecznicze właściwości. Przede wszystkim działa przeciwzakrzepowo, czyli zapobiega powstawaniu zakrzepów krwi w żyłach, które są nieodłącznym elementem żylaków kończyn dolnych. Jednak metoda ta jest wartościowa jedynie w rękach specjalistów – oni muszą dostosować ilość pijawek do stanu kończyn i muszą też nadzorować dalsze wyniki. Wbrew pozorom, nie jest to zabieg bolesny. Pijawki bowiem wydzielają substancję znieczulającą, a dopiero potem leczniczą hirudynę. Zastosowanie tej metody dotyczy oczywiście również wielu innych chorób, ale równie wiele jest zaburzeń, które uniemożliwiają skorzystanie z hirudoterapii. Jest to między innymi anemia, hemofilia, czy też zbyt niskie ciśnienie krwi. Nie stosuje się tej metody także u dzieci poniżej 10. roku życia oraz u kobiet w ciąży. Mimo to, metoda ta cieszy się wzrastającą popularnością, co wiąże się z naprawdę dobrymi efektami w leczeniu nie tylko żylaków, ale także depresji, chorób płuc, wątroby, niepłodności czy też nadciśnienia.

Wykorzystanie pijawek w medycynie naturalnej swój początek ma już w średniowieczu – do niedawna jednak wydawało się być to brutalnym i nieciekawym sposobem leczenia. Obecne wyniki badań nad pijawkami jasno wskazują na ich prozdrowotne właściwości, których nie jesteśmy w stanie odtworzyć w środkach farmakologicznych. Z tego względu warto rozważyć tę metodę, jeśli borykamy się z żylakami – pozwolą one szybko i bezboleśnie uporać się z chorobą, która jednocześnie odbiera zdrowie, siłę i estetykę nóg.